Društvena mreža je vrsta internetske platforme, cyber prostora koji korisnicima omogućuje povezivanje i razmjenu podataka. Među najpopularnije i najkorištenije društvene mreže ubrajamo Facebook i Twitter koji broje više od 500 milijuna (Twitter) i 1.230,000,000 (Facebook) korisnika.
Gledajući ove brojke pomislimo kako je dobro što u današnje vrijeme imamo mogućnost ovako laganog povezivanja s ljudima koje dugo nismo vidjeli i s kojima smo izgubili kontakt. Ne samo da se možemo povezati s njima, već s njima možemo razmjenjivati poruke, fotografije i ostale podatke. Međutim, isto kao što informacije možemo razmjenjivati s onima koje poznajemo i s kojima smo namjerno stupili u kontakt, one su često dostupne i onima koje uopće ne poznajemo. Unatoč postavkama sigurnosti koje možete urediti na svakoj društvenoj mreži, teško je sakriti vlastite podatke i informacije o kretanju od ljudi koje vjerojatno niste ni vidjeli nikada u životu. Zbog svega toga bilo bi dobro educirati se i dobro promisliti o načinu na koji želite koristiti društvene mreže. Kako koristiti sve njihove prednosti, a zaštititi se od mogućih negativnosti prouzrokovanih njihovom uporabom?
Jedna od stvari kojima narušavamo privatnost zasigurno je objavljivanje fotografija vlastite djece na društvenim mrežama. Znamo da kao roditelji želite sa svima podijeliti svoju sreću i pokazati svoje mališane, njihov napredak, smiješne video uratke i fotografije s plaže, međutim prije nego se upustite u tu avanturu dobro razmislite o posljedicama takvog dijeljenja privatnosti. Naime, roditelji često zaboravljaju da ovakvim načinom online ponašanja narušavaju privatnost svoje djece. Ono što jednom objavite na internetu, zauvijek ostaje u njegovim bespućima i najčešće ne možete napraviti korak unazad. Objavljivanjem fotografija na Facebooku, Twitteru ili nekoj od drugih platformi za povezivanje predali ste ih u vlasništvo nekom drugom. Koliko ste puta prilikom pretraživanja svog imena na Googleu ustanovili da se fotografija koju ste objavili na svom Facebook profilu nalazi i u Google tražilici? Neke od ovih mjera predostrožnosti se može urediti i namjestiti u postavkama privatnosti, međutim ono što biste trebali zapamtiti jest da objavom bilo kakvih podataka ili dokumenata online prestajete biti njihov jedini vlasnik.
Također, jedno od važnih pitanja koje si roditelji često ne postave je: što bi moje dijete napravilo? Bi li ono u budućnosti objavljivalo svoje fotografije? Čime će se moje dijete u budućnosti baviti? Zamislite samo predsjednika države kojem na internetu možete pronaći fotografije na kojima se kao dvogodišnjak kupa s kolutom u improviziranom bazenu u dvorištu obiteljske kuće.
Ne kažemo da ne biste trebali uopće objavljivati fotografije svoje obitelji. Uz postavke privatnosti, ali i pametan odabir fotografija, možete izbjeći potencijalne neugodne situacije u budućnosti. Općenito nastojte ne stavljati previše fotografija djece, a onda kada ih i stavljate neka budu u odjeći i u primjerenim situacijama. Sjetimo se da kao roditelji možemo uvelike pridonijeti online sigurnosti svoje djece.