Nakon priprema i edukacije o prvim danima i tjednima djetetova života, majke mogu odabrati i način, odnosno vrstu poroda. S obzirom na bol koju u tim trenutcima rodilje prolaze zasigurno žele napraviti sve kako bi si olakšale, bilo da se radi o medikamentima ili olakšanja prirodnim putem uz pomoć raznih tehnika. Prema demokratskim zakonima o zdravstvenoj zaštiti, svaka žena ima pravo samostalno odabrati i odlučiti o mjestu i načinu svog poroda, međutim prije same odluke dobro je raspitati se i ustvrditi sve prednosti i nedostatke. Raspitajte se kod više osoba, kod žena koje su već rodile, ali ponajprije kod svog liječnika. Ono što odgovara jednoj trudnici ne znači da će odgovarati i drugoj, odabir vrste poroda stvar je osobnih preferencija i spremnosti na nošenje s mogućim komplikacijama.
Prirodni porod
Većina trudnica se odlučuje na porod prirodnim putem. Ono što biste trebale znati je da se porod dijeli u tri faze. Prva je faza širenja koja počinje prvim kontrakcijama, a završava se potpunim širenjem vrata materice. Druga je faza istiskivanje ploda, a treća izbacivanje placente. Dužina poroda varira od trudnice do trudnice – postoje slučajevi gdje se rođenje djeteta dogodi u samo dva sata dok kod nekih može trajati i po 14 sati pa čak i više.
Klasičnu vrstu poroda možete obaviti u bolnici, ali i u vlastitom domu. Iako je ovakav način u moderno doba zaista neuobičajen, neke se trudnice, znajući da nisu imale rizičnu trudnoću, odlučuju za kućni porod. Osjećaj sigurnosti i mira koje im daje poznati prostor jedan su od ključnih prednosti ovakvog poroda. Pritom su uz njih bliske osobe poput muža, prijateljice, sestre, majke ili profesionalne primalje.
Prirodni porod uz epiduralnu anesteziju
U posljednje vrijeme sve korišteniji način olakšavanja i smanjivanja boli pri porodu. Svoju popularnost zahvaljuje svojoj jednostavnoj primjeni kojom se u potpunosti uklanja bol s minimalnom mogućnošću nastanka komplikacija. Epiduralni kateter postavlja se u donjem dijelu leđa između kralježaka, a mjesto uboda anestezira se lokalnim anestetikom. U epiduralni prostor se uvodi tanki kateter koji tamo i ostaje dok se igla vadi. Rodilja kateter uopće ne osjeća te se s njim može slobodno kretati
Carski rez
Prema podatcima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u posljednjih desetak godina broj carskih rezova u Hrvatskoj se povećao, što možemo povezati i s pravima rodilja na odluku o načinu poroda. Liječnici se na carski rez odlučuju onda kada je vaginalni porod ( npr. uska zdjelica, nisko sijelo posteljice…) nemoguć, ali i u slučajevima kada je on teoretski moguć, no zbog sigurnosti majke i bebe ipak odabiru carski rez. Dio operacije do samog poroda djeteta vrlo je kratak, a ostatak operacije liječnici šivaju slojeve i zatvaraju trbušnu stjenku. Zainteresiranima za ovu vrstu poroda bitno je naznačiti da vrijeme oporavka traje duže nego kod onih rodilja koje su bebu na svijet donijele prirodnim putem.
Porod u vodi
Kao i kod svake druge vrste poroda i ovdje savjetujemo prethodno detaljno istraživanje te savjetovanje s liječnikom. Ono što se navodi kao najveća prednost poroda u vodi jest opuštajući učinak vode, a samim time i kraći trudovi zbog lakšeg opuštanja mišića u vodi. Također, ovakva vrsta poroda je prirodnija za dijete utoliko što se rađa u okruženju sličnome onome u majčinoj utrobi.
Bez obzira na to koji način poroda odabrale, budućim majkama je ovo posebno iskustvo kroz koje mogu puno naučiti o sebi, o svojoj snazi, ali i o svojim granicama. Mnoge žene kažu da je, unatoč boli, porođaj jedno od najdivnijih iskustava kroz koje su prošle. Zato se pokušajte opustiti, prevladati eventualan strah koji imate i spremne dočekajte trenutak u kojem ćete na svijet donijeti prekrasnu osobu koja će vam zauvijek promijeniti život.