Trebate li mazati svoju bebu s kremom za sunčanje?
Nejčešće nema potrebe!
Ljeto – vrijeme najveće izloženosti sunčevom zračenju i svim opasnostima koje proizlaze iz prekomjernog izlaganja je počelo. Recimo da ste ne plaži sa vašom petomjesečnom bebom ispod suncobrana. Trebate li ju namazati s kremom za sunčanje?
Obično ne, kaže doktorica Hari Cheryl Sachs, pedijatrica iz Agencije za hranu i lijekove (FDA).
„Najbolje bi bilo da novorođenče ispod 6 mjeseci starosti uopće ne izlažete suncu te ga izbjegavate između 10 ujutro i 2 popodne, kada su ultraljubičaste zrake (UV) najintenzivnije“, kaže dr. Sachs.
Kreme za sunčanje su preporučene za djecu i odrasle. No kod beba je drugačije. Zašto?
„Bebina koža je manje zrela u usporedbi s odraslima, i bebe imaju veću površinu kože u donosu na težinu tijela nego starija djeca i odrasli“, objašnjava dr. Sachs, „oba faktora upućuju na činjenicu da izlaganje dojenčadi kemikalijama iz kreme za sunčanje može biti opasno.
Najbolja zaštita je držati svoje dijete u hladu. Ukoliko nemate u blizini prirodni hlad, napravite ga sami pomoću suncobrana ili krovića na kolicima.
Ukoliko ne postoji način da zaštitite svoju bebu od sunca, konzultirajte se sa svojim pedijatrom što bi bilo najbolje poduzeti da zaštitite svoje dijete. Obično će se pedijatri savjetovati i složiti da tada možete nanijeti manju količinu kreme za sunčanje s najmanjim zaštitnim faktorom 15, na manja područja poput obraza i gornje strane dlanova.
Također, preporuča se da prvo testirate bebinu osjetljivost na kremu za sunčanje tako da joj najprije nanesete malo kreme unutar zapešća.
Prekrivanje
Američka pedijatrijska akademija (AAP) preporuča odijevanje dojenčadi u lagane duge hlaće, majicu dugih rukava te šeširić koji štiti i vrat kako bi se spriječile opekline od sunca. Uski pleteni šešir je bolji od labavih. Imajte na umu da unatoč tome što su šilterice slatke, ne pokrivaju vrat i uši, osjetljiva područja na bebi.
Ljetni šeširići predstavljaju druge izazove za bebe. Mlađa dojenčad se ne znoje poput nas. Znoj nas prirodno hladi kad smo vrući, ali bebe nemaju još potpuno razvijen samostalni sistem termo regulacije. Na vrućini, kod beba također postoji veći rizik od dehidracije. Kako biste bili sigurni da su adekvatno hidratizirani, ponudite im njihovu uobičajenu hranu ili mlijeko. Oboje sadržava vodu tako da će ga činiti hidratiziranim.
Za kraj uvijek imajte slijedećih 8 preporuka na umu ovo ljeto kada izlazite na sunce s vašom bebom:
- Držite svoju bebu u hladu što je više moguće
- Konzultirajte se s pedijatricom prije korištenja kreme za sunčanje na svojoj bebi. Ukoliko koristite malu količinu kreme za sunčanje, nemojte pretpostaviti da je dijete dobro zaštićeno.
- Pobrinite se da vaše dijete nosi odjeću koja prekriva i štiti osjetljiva područja. Upotrijebite logiku; kada prislonite tkaninu na svoju ruku i ukoliko je dovoljno prozirna da vidite kroz nju, vjerojatno ne pruža dovoljnu zaštitu.
- Pobrinite se da vaša beba nosi šeširić koji pruža mu dovoljan hlad u svako doba.
- Promatrajte svoju bebu pažljivo kako bi bili sigurni da ne pokazuje znakove sunčanice ili dehidracije. To uključuje probirljivost, crvenilo i prekomjerno plakanje.
- Hidratacija! Dajte svojoj bebi njenu hranu ili mlijeko ako ste vani na suncu duže od nekoliko minuta. Nemojte zaboraviti koristiti frižider za spremanje tekućine.
- Bilježite koliko često vaša beba mokri. Ukoliko manje nego inače, to može biti znak dehidracije te da joj je potrebno još tekućine dok se mokrenje ne unormali.
- Izbjegavajte kreme za sunčanje koje sadržavaju svojstva protiv insekata poput DEET-a. Mlađa djeca mogu lizati svoje ruke ili ih stavljati u usta. Prema AAP-u, DEET ne bi smjeli koristiti na dojnčadi mlađoj od 2 mjeseca.